Dnes sa v priestoroch Európskeho informačného centra konala tlačová konferencia k vyhláseniu 11. ročníka prestížneho oceňovania Roma Spirit 2019. Široká verejnosť od dnešného dňa do 20. septembra 2019 môže v siedmych kategóriách nominovať jednotlivcov, organizácie alebo aktivity, ktoré prispievajú k tomu, aby sa situácia Rómov na Slovensku zlepšovala.

Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, sa na úvod tlačovej konferencie vyjadril: „Som rád, že opäť môžeme podporiť projekt Roma Spirit, ktorý každý rok poukazuje na to, ako dokáže rómska komunita obohacovať našu spoločnosť a celkovo život na Slovensku. Verím, že aj touto cestou prispievame, spoločne s aktérmi Roma Spirit, k zlepšeniu situácie a integrácie Rómov do majoritnej spoločnosti. Takéto projekty majú hlboký a dlhodobý zmysel, záštita Zastúpenia EK na Slovensku je pre mňa samozrejmosťou a odkazuje prirodzene aj na európske politiky a ciele v tejto oblasti.“

Vyhlasovateľmi ocenenia Roma Spirit 2019 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Záštitu nad ocenením tento rok prijala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Roma Spirit 2019 už tradične vyvrcholí slávnostným galavečerom, na ktorom budú ocenení siedmi víťazi, ktorých z 21 finalistov určí medzinárodná Odborná porota a Porota činu roka.