V Londýne sa rozpútala debata, či majú konzervatívni ministri rešpektovať stranícku líniu, alebo môžu viesť kampaň za vystúpenie krajiny z EÚ.
Britský premiér David Cameron sa minulý štvrtok na summite Európskej rady v Bruseli pokúšal presvedčiť ostatné hlavy štátov o potrebe reformovať Európsku úniu. Diskusia o jeho štyroch návrhoch bude pokračovať vo februári.
Paralelne s rozhovormi na európskej úrovni však musí Cameron doma tlmiť hlasy euroskeptikov z vlastnej strany, ktorí podkopávajú jeho rokovaciu pozíciu.
Bývalí ministri Liam Fox a Owen Paterson neveria plánu na zotrvanie Veľkej Británie v reformovanej únii. Iní predstavitelia konzervatívcov sa obávajú, že takto motivujú členov vládneho kabinetu, aby otvorene podporili Brexit.
Rozkol v strane zašiel tak ďaleko, že predný predstaviteľ strany v dolnej komore parlamentu Mark Field vyzval ministrov, ktorí by chceli podporovať vystúpenie z EÚ, aby zvážili zotrvanie vo funkciách. Pre noviny The Telegraph povedal: „Mám rešpekt pre všetkých z mojej strany, ktorí veria, že by sme mali opustiť EÚ. Je ale jasné, že tento postoj nie je pred referendom zlučiteľný so zastávaním ministerského úradu.“