Kolégium komisárov dnes oficiálne otvorilo diskusiu o citlivej otázke udelenia štatútu trhovej ekonomiky pre Čínu. Ako novinárom oznámil hovorca Komisie Margaritis Schinas nešlo o formálne rozhodnutie. Komisia by mala svoje stanovisko predložiť začiatkom februára.
Čína Čína je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovéviac na www.EuropskaUnia.sk »vstúpila do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) ešte v roku 2001 ako netrhová ekonomika. V prístupovom protokole sa však hovorí o zmene štatútu po 15 rokoch členstva. Peking trvá na tom, že trhovo-ekonomický štatút dostane koncom roka automaticky. Krajiny WTO si však interpretujú túto časť prístupového protokolu rôzne.
Ak by WTO oficiálne uznalo, že Čína patrí medzi trhové hospodárstva, pre EÚ by bolo napríklad oveľa zložitejšie brániť sa voči neférovo lacnému čínskemu dovozu.
„Udelenie tohto štatútu Číne by bolo ekvivalentné darovaniu licencie na neobmedzené dumpovanie,“ povedal Milan Nitzschke z priemyselnej aliancie AEGIS Europe, ktorá združuje približne 30 strategických odvetví.