Predseda Európskej rady Donald Tusk po prvom dni summitu priznal, že Európska únia má stále rezervy v oblasti budovania hotspotov na hraniciach, pri presídľovaní a relokácii utečencov aj v prípade návratovej politiky.
Tusk síce povedal, že sa zrodila zhoda na ochrane Schengenu, no utorňajší návrh Európskej komisie na vytvorenie Európskej pobrežnej a pohraničnej stráže budú členské štáty podrobovať ďalšiemu skúmaniu.
Konečnú podobu spoločnej obrane hraníc má zaistiť nastupujúce holandské Predsedníctvo Rady EÚ. Lídri EÚ sa zatiaľ zhodli na systematických kontrolách na hraniciach, ktoré zahŕňa preverovanie osôb v Schengenskom informačnom systéme a v databáze Interpolu.
Problém so suverenitou
Už podľa predsummitových reakcií bolo známe, že medzi zástancami novej agentúry na ochranu hraníc s posilnenými právomocami budú Nemecko Francúzsko Bulharsko či Česká republika
Problematickým bodom je najmä to, že Európska pohraničná stráž by mala v prípade potreby zasahovať aj bez súhlasu členského štátu, ktorý ochranu hraníc nezvláda. Proti tomuto už skôr protestovali Poliaci a Maďari. Prekvapivo skeptickí sú aj Švédi a Dáni. Niektorí diplomati už tento nástroj prekrstili na „klauzulu o invázii“.