Európsky parlament dal dnes zelenú hospodárskej a obchodnej dohode medzi EÚ a Kanadou (CETA). Týmto hlasovaním sa ukončil proces ratifikácie dohody na úrovni EÚ.
„Obchodná dohoda s Kanadou otvára dvere aj pre výrobky zo Slovenska. Pre našich podnikateľov to znamená ľahší prístup k zákazkám v Kanade, pre spotrebiteľov zas dostupnejšie a lacnejšie zámorské výrobky.  Verím, že k autám a hokejovým pukom na kanadskom trhu budú rýchlo pribúdať aj ďalšie slovenské tovary. Hospodársky rast Slovenska je založený práve na exporte. Preto je pre nás dôležité, že EÚ je najväčšia obchodná mocnosť na svete a rozumné dohody s inými krajinami zvyšujú silu našich firiem.” uviedol v tejto súvislosti Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Vďaka tejto dohode ušetria Európske podniky viac ako 500 miliónov EUR, ktoré v súčasnosti platia ako clá za tovary vyvážané do Kanady. Takmer 99 % týchto úspor sa prejaví od prvého dňa. Spoločnosti v EÚ získajú aj prístup ku kanadským verejným zákazkám, a to aj na úrovni provincií (ako aj na federálnej a miestnej úrovni).
Dohoda zvýhodní hlavne menšie podniky, ktoré si nemôžu dovoliť náklady na administratívnu záťaž.