Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek to privítal slovami: „Teší ma, že pri príležitosti 30. výročia programu Erasmus dostane až 5 000 európskych žiakov príležitosť objavovať Európu a spoznávať nové krajiny. Zo Slovenska sa môže do projektu zapojiť viac ako 2 500 škôl, ktoré sú súčasťou platformy eTwinning. Verím, že mnohé školy túto príležitosť využijú a aj slovenskí žiaci lepšie spoznajú, čo to znamená byť Európanom a aké možnosti im to prináša.“

Triedy sa môžu rozhodnúť, či sa chcú zúčastniť súťaže o cestovné lístky, ktorými budú odmenené najlepšie eTwinning projekty v každej zúčastnenej krajine. Sociálne začlenenie bude pri výbere najlepších projektov dôležitým kritériom. Víťazi si budú môcť vybrať termín cesty od augusta 2017 do decembra 2018. Študenti môžu vycestovať buď v skupine v rámci školských výletov alebo individuálne v závislosti od rozhodnutia rodičov a učiteľov.

Študenti, ktorí sa cesty zúčastnia, si môžu vybrať spomedzi všetkých druhov dopravy, prevádzkovateľov a liniek, pričom vezmú do úvahy kritériá udržateľnosti a ich východiskové a cieľové miesto. Niektorí prevádzkovatelia podporujú túto iniciatívu tým, že ponúkajú osobitnú zľavu pre účastníkov. Týmito prevádzkovateľmi sú: Aegean Airlines, Air Dolomiti, ALSA Grupo, Azores Airlines, Brussels Airlines, Comboios de Portugal, Croatia Airlines, Deutsche Bahn, Hahn Air, Iberia Express, Interrail, Luxair, Naviera Armas, Olibus, SNCF, Transferoviar Calatori, Trenitalia, Vueling a Westbahn.