Blíži sa oscarová noc a medzi nominácie niekoľkých kategóriách sa dostali aj snímky podporené z programu EÚ Kreatívna Európa – MEDIA.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek v tejto súvislosti uviedol: „Európa dominuje vo svete svojou kultúrou, tradíciami a kreativitou. Program Kreatívna Európa podporuje práve tieto silné oblasti, ktoré robia Európu jedinečnou. Jeho podprogram MEDIA sa práve dožíva 25-eho výročia. A aj s jeho pomocou si európska kinematografia stále drží vysokú úroveň. Európske filmy stoja za pozornosť, často nastoľujú závažné a aktuálne celospoločenské témy, ktoré sa dotýkajú nás všetkých."

11 Európskych filmov získalo celkom 18 nominácií na Oscara a 7 sa v januári uchádzalo o Zlatý glóbus. Ten napokon v kategórii Najlepší cudzojazyčný film dostala maďarská snímka Saulov syn.
Filmom z 11 krajín (Maďarsko, Francúzsko, Turecko, Nemecko, Dánsko, Švajčiarsko, Taliansko, Írsko, Nórsko, Fínsko a Švédsko) poskytla Európska komisia cez program Kreatívna Európa – MEDIA celkovú podporu vo výške 8,9 milióna eur. Na porovnanie, minulý rok sa Kreatívnej Európe podarilo vďaka 3 miliónom eur získať za 6 filmov 10 oscarových nominácií.