Francúzska ministerka pre životné prostredie, Ségolene Royal, na summite v Londýne, ktorý organizoval princ z Walesu povedala, že ničenie lesov mohlo spôsobiť nedávnu epidémiu Eboly v západnej Afrike.
„Ničenie biotopov netopierov prinútilo tieto zvieratá priblížiť sa k ľudským obydliam a hľadať tu potravu. Vírus sa mohol preniesť práve v dôsledku zvýšeného kontaktu spôsobeného odlesňovaním,“ vyhlásila Royal na stretnutí v Lancaster House.
„Lesy odstránili najmä kvôli poľnohospodárstvu ale odlesňovanie spôsobila aj banská činnosť a masívny export dreva,“ citovala Royal najnovšie poznatky expertov.
Jednodňovej konferencie o odlesňovaní a zmenách klímy sa zúčastnili ministri životného prostredia viacerých krajín vrátane Brazílie, Panamy, Konga a Nórska či zástupcovia viacerých medzinárodných gigantov ako Unilever a Marks & Spencer.
Na budúci mesiac hostiteľ konferencie, princ Charles, osloví lídrov krajín OSN na klimatickom summite v Paríži, kde plánujú podpísať novú ambicióznu klimatickú dohodu, ktorej cieľom je udržať otepľovanie planéty pod dva stupne Celzia.
„Paríž bude zásadným míľnikom…Musíme však medzinárodnej komunite a globálnemu trhu vyslať jednoznačný dlhodobý signál, že prechod na udržateľnú nízkouhlíkovú ekonomiku, ktorá je kompatibilná s našou klímou je nezvrátiteľný,“ povedal britský následník trónu účastníkom konferencie.