Prijímanie protiteroristických opatrení nabralo po novembrových útokoch v Paríži novú intenzitu. Európska únia rýchlo pokročila pri zavádzaní registrov cestujúcich v leteckej doprave (PNR), sprísnení kontroly zbraní či v prípade radikálneho obsahu na internete. Čoraz viac štátov uvažuje nad väčším zapojením sa do boja s organizáciou Daeš v Sýrii a v Iraku.
Na včerajšej Rade EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti sa na podnet Francúzov riešilo financovanie terorizmu. Výsledkom stretnutia ministrov je prísľub, že Európska komisia v ďalších týždňoch pripraví dodatočné nástroje na zmrazenie účtov, nedovolený pohyb hotovosti, sledovanie transakcií či na zastavenie pašovania vzácnych artefaktov.
„Ministri sa zhodli, že boj s financovaním terorizmu je našou okamžitou prioritou,“ povedal včera v Bruseli podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis. Francúzsky minister financií Michel Sapin uviedol, že je s výsledkom Rady spokojný. Francúzi údajne získali širokú podporu pre svoj 13-stranový materiál, ktorý predstavil ďalšie možnosti sledovania finančných nástrojov podpory terorizmu.