Britský premiér David Cameron dnes ráno vystúpil s prejavom na pôde kráľovského inštitútu Chatham House. Predstavil štyri priority rokovaní medzi Britániou a Európskou úniou pred uskutočnením referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v únii. Oficiálny list s požiadavkami dnes Cameron adresoval aj predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.
Británia je podľa jej premiéra zásadným hráčom v rámci EÚ. Ak má takýto štát výhrady, ostatní by ho mali počúvať. Cameron verí, že sa s európskymi partnermi dohodne, čomu podľa neho nasvedčujú aj doterajšie „produktívne rozhovory“.
Odmietol, že sa púšťa do „nesplniteľnej misie“. Pripustil však, že rokovania budú náročné, najmä preto, že by mali viesť k zásadným zmenám fungovania EÚ. Je však presvedčený, že sa s partnermi dohodne.
Požiadavky sa týkajú štyroch oblastí – jednotného trhu, princípu stále bližšej únie, konkurencieschopnosti EÚ a voľného pohybu osôb.
Cameron zdôraznil, že dohoda vo všetkých štyroch oblastiach je kľúčová pre celkový úspech rokovaní s EÚ. „Nepoľavím ani pri jednej z nich. Všetky sú pre britských občanov rovnako dôležité,“ dodal.