Po nevydarenom teroristickom útoku na rýchlovlak spoločnosti Thalys EÚ reaguje rýchlejšie ako mnohí predpokladali. Mimoriadne zasadnutie ministrov vnútra krajín EÚ, na ktorom budú diskutovať o bezpečnosti vlakovej dopravy a boji proti terorizmu sa uskutoční už v sobotu. Informovala o tom agentúra Belga.
Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve v stredu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter spresnil, že ministri budú diskutovať o „konkrétnych návrhoch“, ktoré povedú k zvýšeniu obozretnosti a systémov ochrany v oblasti hromadnej dopravy.
Sústrediť by sa mali najmä na ľahšiu identifikáciu tých, ktorí sú sledovaní spravodajskými službami a ktorí môžu byť hrozbou pre ostatných cestujúcich.
„Musíme zistiť, či môžeme zaviesť mechanizmus, ktorý nám umožní systematickejšie a koordinovanejšie kontrolovať cestujúcich v prostriedkoch hromadnej dopravy," spresnil Cazeneuve.
V prípade vlakovej dopravy to však bude omnoho komplikovanejšie ako na letiskách. Dôvod je jednoduchý. Európski vlakoví dopravcovia denne vybavia o niekoľko miliónov pasažierov viac ako tie najzaneprázdnenejšie letiská.