Poslanci v utorok zvolili štrnástich podpredsedov Európskeho parlamentu. Jedným z nich je aj poslanec Michal Šimečka. Funkčné obdobie nových podpredsedov je dva a pol roka.
V prvom kole voľby boli zvolení deviati a v druhom kole ďalší traja podpredsedovia Európskeho parlamentu. Zvyšných dvoch podpredsedov si poslanci zvolili v treťom kole voľby.
V druhom kole voľby bol za podpredsedu Európskeho parlamentu zvolený aj poslanec Michal Šimečka (RE, SK). Ide o prvého poslanca zo Slovenska na poste podpredsedu Európskeho parlamentu od vstupu krajiny do Európskej únie v roku 2004.
„Veľmi si vážim dôveru poslankýň a poslancov z celej Európy, ktorí ma dnes zvolili. Špeciálne ma teší, že je to úspech pre Slovensko. Prvýkrát sme získali takúto vysokú funkciu v EP, a mňa teší, že hlas Slovenska v európskej politike bude aj vďaka mojej práci opäť o niečo silnejší. Cestou k tomu, aby Slovensko prosperovalo, je odbornosť, poctivá robota a schopnosť spolupracovať s partnermi. Vtedy sa nám bude dariť doma, a vtedy budeme aj rovnocenným partnerom väčších krajín. Nie je dôvod, aby sme ticho sedeli v kúte,“ zdôraznil nový podpredseda EP Michal Šimečka.
„V kampani pred víťaznými eurovoľbami v roku 2019 som sľúbil, že budem nielen hlasom Slovenska v Bruseli, ale že budem tiež prinášať európske témy na Slovensko a bojovať tu doma za záujmy našich občanov. V tomto duchu vykonávam celý svoj mandát. Navrhol som desiatky opatrení pre mladých ľudí trpiacich dopadmi pandémie, navštevujem slovenské nemocnice a školy, bojujem proti pokusom obmedziť na Slovensku práva žien či menšín, alebo proti nespravodlivým drakonickým trestom za marihuanu, ktorú naše zákony trestajú prísnejšie ako vraždy či korupciu. Som presvedčený, že z pozície podpredsedu europarlamentu bude môj hlas, ktorým sa zastávam ľudí, počuť ešte hlasnejšie,” dodal podpredseda Šimečka.