Bezpečnostná rada OSN sa pred Vianocami jednohlasne zhodla, že formálny dialóg znepriatelených strán v Sýrii sa začne v januári 2016. Konkrétny dátum, 25. januára, oznámil predvčerom osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura.
Predvianočná rezolúcia BR OSN 2254 (2015) hovorí o šesťmesačnej lehote na sformovanie novej vlády. Tá napíše ústavu, na ktorú dohliadne OSN a na základe ktorej sa do 18 mesiacov uskutočnia nové voľby. Na tento proces by už nemali mať vplyv ani ďalšie vojenské operácie.
„Je to prvá rezolúcia, ktorá sa zamerala na politické riešenie krízy. Predstavuje veľmi dôležitý krok, na ktorom musíme ďalej stavať,“ povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. „Cestovnú mapu“ na ukončenie občianskej vojny napísali spoločne ruskí a americkí diplomati.
Dokument sa do veľkej miery sústreďuje na finančné toky a na sankcie voči teroristom z tzv. Islamského štátu. Preto sa Bezpečnostná rada zišla za bezprecedentnej účasti ministrov financií. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin uviedol, že nie všetky štáty sankcie voči islamistom skutočne presadzujú. „Rezolúcia je dôležitým krokom, ale skutočným testom budú až rozhodné kroky každého z nás,“ vyhlásil americký minister financií Jack Lew.