Skupina desiatich euroslancov zo Slovenska, Chorvátska, Slovinska, Rumunska, Maďarska, Malty a Talianska oficiálne predložila návrh tzv. písomného vyhlásenia „Opens external link in new windowo rozdieloch vo vyhláseniach, v zložení a chuti v súvislosti s výrobkami na východných a západných trhoch EÚ“.
Písomné vyhlásenie sa stáva oficiálnou pozíciou Európskeho parlamentu ak sa pod neho podpíše aspoň polovica poslancov Európskeho parlamentu. Termínom pre toto konkrétne vyhlásenie je 16. október.
Text sa odvoláva na „niekoľko štúdií“, ktoré potvrdili, že výrobky umiestňované niektorými spoločnosťami na východných trhoch sa líšia od tých istých výrobkov predávaných v západných krajinách v zložení či chuti.
Mnohé výrobky predávané na „východných“ trhoch majú podľa vyhlásenia europoslancov „oveľa nižšiu kvalitu a obsahujú omnoho menej vysokokvalitných zložiek ako tie, ktoré sa predávajú na západnej časti trhu“.
Tento problém sa podľa poslancov týka širokého spektra výrobkov – od potravín a toaletných potrieb k detergentom a dezinfekčným prostriedkom –, ktoré sú nižšej kvality než „identické“ výrobky v západnej časti trhu EÚ.