Európska komisia dnes navrhla novú vesmírnu stratégiu, ktorá podporí vytváranie nových služieb a posilní postavenie Európy v tejto oblasti. Predstavil ju slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý pri tejto príležitosti uviedol:

,,Hlavným dôvodom prijatia vesmírnej stratégie bolo, že satelitné technológie čoraz viac ovplyvňujú náš život. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, satelity poskytujú služby, ktoré využívame každý deň, napríklad pri používaní mobilných telefónov, pri jazde autom, pri leteckej doprave, sledovaní televízie, predpovedi počasia alebo bankových transakciách. Z tohto pohľadu je veľmi dôležité, aby si Európska únia zachovala svoju autonómiu a upevnila svoje postavenie lídra v oblasti vesmírnych technológií, vedľa iných konkurentov, akými sú Spojené štáty americké, Rusko, Čína alebo India; musíme mať stratégiu a víziu, na ktorej všetci budeme spoločne pracovať.
Žiadna členská krajina Európskej únie si nemôže dovoliť financovať vesmírne programy sama. Preto sme sa ako Európska únia rozhodli investovať 12 miliárd Eur do rozvoja vysokokvalitných vesmírnych projektov. Chcel by som uviesť, že nejde o náklady, ale o dlhodobú investíciu v oblasti využívania satelitných dát a služieb.