Ministri hospodárstva a priemyslu členských krajín EÚ sa dohodli na „konkrétnych postupoch“ ako vyriešiť krízovú situáciu, v ktorej sa ocitol európsky oceliarsky priemysel.
V Británii o prácu v oceliarskom sektore prišlo viac ako 3000 zamestnancov. O znížení výroby uvažujú aj ďalšie európske prevádzky.
„Pre Slovensko je situácia okolo ocele dôležitá, lebo de facto každý štvrtý zamestnanec je v oceliarskom priemysle, alebo je nejakým spôsobom prepojený na oceľ,“ zdôraznil po stretnutí minister hospodárstva SR Vazil Hudák.
Oceliarska kríza sa dotýka aj najväčšieho súkromného zamestnávateľa na Slovensku U.S. Steel Košice. Podľa viceprezidenta pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj, Miroslava Kiraľvargu musí spoločnosť „optimalizovať výrobu.“ Dôvodom je cenová konkurencia, ktorá je diktovaná trhom ovplyvneným dumpingovým dovozom z Číny.
„Zatiaľ sa nám darí udržiavať zamestnanosť,“ uviedol, ako však dodal, všetko závisí od toho, ako dlho bude pokračovať situácia s dovozom ocele z východných častí sveta.
Vývoz čínskej plochej ocele napríklad tento rok zlacnel o 40 %. „Oceliarsky trh v Číne je stratovým tak ako môžu ceny klesať? Straty kryjú dotáciami alebo inými opatreniami,“ povedal šéf Tata Steel Europe, Karl-Ulrich Koehler.