Dnes predniesol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v Európskom parlamente prejav, v ktorom sa obzrel za piatimi rokmi pôsobenia tejto inštitúcie pod jeho vedením.

„Vždy budem pozorne sledovať vývoj Európy – mojej najväčšej celoživotnej lásky. Som hrdý na to, že som mohol aj svojou troškou prispieť k tejto veľkolepej ceste, vďaka ktorej sme dosiahli to, čo sa pred približne 60 rokmi zdalo nemožné. A viem, že budúcim generáciám, ktoré poznajú len zjednotenú a mierovú Európu, sa zajtra podarí dosiahnuť to, čo sa nám dnes zdá nemožné.“ uviedol vo svojom prejave Jean-Claude Juncker.

Pri tejto príležitosti dnes EK vydala zhrnutie výsledkov Investičného plánu pre Európu – nazývaného aj Junckerov plán, ktorý sa veľmi osvedčil pri podpore zamestnanosti a rastu v celej EÚ. Investície, ktoré uskutočnila skupina Európskej investičnej banky (EIB) s podporou Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý bol zriadený v rámci Junckerovho plánu, pomohli zvýšiť hrubý domáci produkt (HDP) EÚ o 0,9 % a vytvoriť 1,1 milióna pracovných miest. Do roku 2022 sa HDP EÚ v dôsledku Junckerovho plánu zvýši o 1,8 % a vznikne 1,7 milióna pracovných miest (podľa najnovších výpočtov Spoločného výskumného centra (JRC) a ekonomického oddelenia skupiny EIB)

K októbru 2019 má Junckerov plán podľa očakávaní zmobilizovať v celej EÚ dodatočné investície v hodnote 439,4 miliardy eur. Očakáva sa, že lepší prístup k financiám bude odteraz mať viac než jeden milión startupov a malých podnikov. Približne 70 % z očakávaných zmobilizovaných investícií pochádza zo súkromných zdrojov. Junckerov plán teda splnil svoj cieľ prilákať súkromné investície.